پرینتر

کارتریج را شارژ کنیم یا تعویض؟ کارتریج اصل یا کارتریج طرح؟

اگر سری به بازار لوازم دیجیتال زده باشید، با انواع مختلفی از لوازم جانبی و همچنین کارتریج پرینتر مواجه می شوید. کارتریج در واقع قسمت اصلی تشکیل دهنده پرینتر محسوب می شود. کارتریج پرینتر، قطعه ای مصرفی محسوب شده و بعد از مدتی می بایست شارژ شده و یا تعویض شود. در بازار انواع مختلفی از کارتریج های تقلبی در بازار وجود دارد. خرید کارتریج تقلبی، علاوه بر این که باعث هدر رفت پول شما می شود، بلکه به هیچ عنوان کیفیت چاپی که می توانستید با کارتریج اصلی تجربه کنید را دریافت نخواهید کرد.

لازم می دانیم که با کارتریج های پرینترهای لیزری و جوهر افشان آشنا شوید. کارتریج های پرینترهای لیزری که به کارتریج های تونر نیز معروف هستند، حاوی پودر می باشند. پودری که در کارتریج های لیزری استفاده می شود، یک ماده جامد بوده که خاصیت مغناطیسی (آهنربایی) دارد. امروزه برای افزایش کیفیت چاپ، به جای اکسید و کربن از نوعی پلیمر استفاده می شود. این ذرات برای چسبیده شدن به کاغذ، با استفاده از یک درام الکترواستاتیکی ذوب شده و به وسیله غلتک های حرارتی بر روی کاغذ چاپ می شوند. در این نوع پرینترها، دستور چاپ توسط پودر یا درام صادر می شود. کارتریج پرینترهای لیزری در مقایسه با کارتریج پرینترهای جوهرافشان گران تر است ولی این کارتریج ها طول عمر بالاتری دارند. پودر کارتریج های پرینتر لیزری ، نباید در معرض رطوبت قرار گیرد؛ چراکه به سرعت با جذب رطوبت گوله شده و مانند سنگ سفت می شود. سنگ شدن پودر داخلی کارتریج باعث می شود که قطعات داخل کارتریج ازجمله چرخ دنده، مگنت و درام از حرکت ایستاده و قفل شوند. کارتریج های پرینترهای جوهر افشان، هم دارای رنگ مشکی و هم شامل سه رنگ اصلی آبی، قرمز و زرد می باشند. این ۴ رنگ در برخی پرینترها، کارتریج های جدا داشته و در برخی پرینترها، در یک کارتریج جمع شده اند. ماده استفاده شده در کارتریج های جوهری، از جنس مایع است. نحوه کار این کارتریج ها بدین صورت است که قطرهای ریزی از جوهر از طریق نازل های کوچک، در چاپ یک پرینتر جوهرافشان قرار داده می شود و در هنگام چاپ بر روی صفحه قرار می گیرد. در پرینترهای جوهر افشان ازجمله پرینتر hp ، پرینتر اپسون و یا  هر مدل و برند دیگری، دستور چاپ بر روی کاغذ توسط جوهر و هد کارتریج انجام می شود. اگر پرینترهای جوهر افشان برای مدت زمان طولانی استفاده نشوند، جوهر درون دستگاه خشک شده و از بین نازل های جوهری درون آن عبور نمی کند.

2

ظرفیت اکثر کارتریج های موجود در بازار محدود است که پس از مدتی استفاده، به پایان می رسند. زمانی که ظرفیت یک کارتریج تمام می شود، دو گزینه پیش رو دارید: شارژ کارتریج و یا خرید کارتریج جدید. اگر پرینتر شما جوهر افشان است، توصیه می کنیم به جای شارژ کردن کارتریج، کارتریجی نو خریداری کنید. برخی مواقع، شارژ کارتریج می تواند به پرینتر آسیب برساند. شارژ و یا تعویض کارتریج های لیزری نیز بستگی به کیفیت و حساسیت کار شما دارد. اگر صفحاتی که قصد پرینت کردن آن ها را دارید، از حساسیت بالا برخوردار نیستند، می توانید کارتریج پرینتر خود را در مراکز معتبر شارژ کنید. البته درنظر داشته باشید که کیفیت چاپ کارتریج شارژ شده از کارتریج اصلی و فابریک دستگاه کمتر بوده و ظرفیت چاپ نیز کمتر می شود.

خرید کارتریج در مقایسه با شارژ آن، از اهمیت و حساسیت بالایی برخودار است. اگر قصد تعویض کارتریج را داشته باشید، می بایست مشخص کنید که قصد خرید کارتریج اصل را دارید و یا کارتریج طرح؟ کارتریج های اصل، ساخت شرکت صاحب برند کارتریج است. به عنوان مثال، کارتریج های که از شرکت اچ پی به کشور وارد و عرضه می گردد. کارتریج های اصل با کیفیت بالای چاپ همراه بوده و به دستگاه آسیب نمی رسانند. عیب اصلی کارتریج های اصلی، قیمت نسبتاً بالای آن هاست. کارتریج های طرح که کارتریج های غیراورجینال نیز نامیده می شوند، شکل و شمایلی شبیه کارتریج های اورجینال دارند ولی ساخت برند اصلی نیستند. قیمت کارتریج های طرح در مقایسه با کارتریج های اصل، پایین تر است. کارتریج های طرح در مقایسه با کارتریج های اصل، کیفیت چاپ را به میزان ۲۷ درصد کاهش داده و همچنین احتمال خراب شدن پرینتر را به میزان ۱۶ درصد بیشتر می کنند.

1

کارتریج های طرح دارای درجات مختلی (یک، دو و سه) در بازار هستند. از این رو، نمی توان گفت همه کارتریج های طرح بی کیفیت هستند.  کارتریج های درجه یک، دارای استاندارد شرکت HP هستند و هیچ گونه آسیبی به پرینتر نمی رسانند. این کارتریج ها، دارای گارانتی تعویض می باشند. در کارتریج های درجه دو، به منظور کاهش هزینه، از کیفیت قطعات کارتریج کم می شود. کارتریج های درجه سوم یا کارتریج های ریفیل، کارتریج های مصرف شده ای هستند که کاست آن ها رنگ شده و قطعات آن ها همگی کارکرده هستند. این نوع کارتریج ها، استهلاک پرینتر را نیز افزایش می دهند. در خرید کارتریج اصل به دو معیار توجه کنید: هولوگرام و بررسی سری ساخت و تاریخ تولید. هولوگرام کارتریج های فابریک از نوع اتمی بوده و نمی توان آن را سالم از بدنه کارتریج جدا کرد. می توانید با بررسی کد بر روی برچسب را از طریق برنامه QR code Scanner و یا برنامه HP Sure Supply معتبر بودن آن را چک کنید. همچنین، می بایست شماره سریال و تاریخ تولید حک شده بر روی جعبه، با شماره های درج شده بر روی کارتریج پرینتر همخوانی داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *